האביב הוא זמן הניקוי הכי טוב בשנה.

את הבית מנקים לקראת הפסח. אבל חשבתם פעם לנקות את הגוף שלכם?

הכוונה היא לא למקלחת ארוכה ויסודית- מה שסביר להניח שכולנו (או רובנו לפחות), מבצעים די בתכיפות ?. אלא, לניקוי מערכת הדם ובעיקר ניקוי הכבד.

ניקוי כבד זהו הניקוי היסודי ביותר שניתן לעשות לגוף.

הכבד הוא בעצם ה"מעבדה הכימית" של הגוף שלנו. אל הכבד מגיע כל דבר שנכנס לגוף דרך הפה, מערכת הנשימה והעור.

הכבד מסנן את הדם ומפריש את מה שאפשר מהפסולת החוצה ומשתתף ביותר מ-400 ריאקציות בגוף.

משמע: כבד שעמוס ברעלים ושאינו עומד בעומס מוביל לתפקוד לקוי של כל מערכות הגוף ולהתפתחות מחלות. 

מחלות אלו נובעות מהידלדלות רמת האנרגיה של הגוף, שמופנית ברובה לניקוי הרעלים.

כיום, גם הרפואה הקונבנציונאלית מתחילה להכיר בבעיה שעלולה להתעורר בכבד כתוצאה מחשיפה כרונית לרעלים.

כמובן, שרפואה זו מגדירה כבד גדוש רק מצבים חמורים של כבד שאינו מתפקד ומתעלמת מן הסימפטומים וההשלכות הראשוניות של מחלה זו.

כבד גדוש זהו בעצם מעין "מעגל קסמים". כיוון שכשיש עומס על הכבד נוצר קושי בניקוי תקין של הכבד. כתוצאה מכך, נוצרים רדיקלים חופשיים הגורמים לבעיות בריאותיות שונות. לנוכח בעיות בריאותיות חדשות אלו, המטופל לרוב מקבל תרופות שבתורן יוצרות עומס נוסף על הכבד.

לא צריכים סיבה מיוחדת כדי שהכבד יהיה גדוש. החיים בעידן המודרני הם שמעמיסים בלית ברירה על הכבד.

הצטברות רעלים ומתכות כבדות. תזונה לא נבונה: אלכוהול, קפאין מזון מעובד, משומר, תפריט עשיר בשומן וכו'. תרופות, הורמונים, גלולות, תרופות כימותרפיות. חומרי הדברה, זיהום אוויר, עישון, סטרס. והסיבה הכי נפוצה לכבד גדוש- אכילת יתר, כיוון שהכבד עובד ללא הפסקה.

הסימפטומים הנובעים מפתולוגיה של כבד גדוש הם רבים ומגוונים. הנפוצים שבהם: עייפות, חולשה, כאבי ראש ומגרנות הפרעות שונות ומגוונות במערכת העיכול הכוללות: תסמונת המעי הרגיז, עצירות, בחילות ונפיחות. בעיות עור, סחרחורות, ריח רע מהגוף, חרדה, דיכאון, כאבים בכבד, קנדידה, כולסטרול גבוה, סכרת ועוד.

ישנן דרכים רבות לעשות ניקוי לכבד. החל מתפריטים שונים, צום מיצים, מונודיאט- תפריט בו אוכלים מזון אחד או מספר מזונות ספורים וכלה בצום מים בלבד. ניתן להתחיל את הניקוי בכוס מים פושרים עם חצי לימון סחוט וכף שמן זית על הבוקר. זה הרבה פחות מגעיל ממה שזה נשמע ויש להמתין חצי שעה לפני הקפה או ארוחת הבוקר. לחילופין אפשר להמיר את ארוחת הערב בכוס מיץ פירות או ירקות. מיצי הפירות והירקות מכילים ויטמינים, מינרלים, פחמימות וחלבונים, בעצם ארוחה שלמה. אבל- יש לדאוג שארוחת הערב הזו לא תהיה מורכבת ממיץ תפוזים בלבד, אלא יש להכין מיצים כיד הדמיון; מיץ גזר, תפוח וג'ינג'ר. מיץ כרוב, סלק ותפוח. בננה, שורש סלרי ותפוז. ועוד. כמובן, קיימת עדיפות עליונה לשימוש בפירות וירקות אורגנים.

עלי להזהיר כי ניקוי רציני יש לבצע בהדרגה, בהשגחת תזונאי מוסמך, כיוון שבתהליך הניקוי משתחררים רעלים למחזור הדם העלולים לגרום לתופעות לוואי.
אפילו המכונה הכי משוכללת בעולם לא יכולה לעבוד 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים ללא הפסקה למשך עשרות שנים. אז בעצם- תעשו טובה לגופכם שלא נח לרגע, כי אפילו בלילה הוא מטמיע ומעכל. נקו אותו ותנו לו מנוחה.

ולמרות שהינקוי חייב להכיל אלמנטים של תזונה מתאימה חייבת להיות תמיכה של מנוחה מספקת. תרגילי נשימות מתאימים- כמו נשימה יוגית מלאה  ותרגולי תנוחות שמתאימים לניקוי.

כמו: תרגילי תנועה למפרקים, פיתולים, ברכות לשמש להנעה, התארכויות ועוד