האתה ראג'ה יוגה

כששואלים אותי מהי 'האתה ראג'ה יוגה'? אני עונה שיש תשובה קצרה ויש תשובה ארוכה.

התיאור הקצר והתמציתי הוא; שזהו תרגול רחב, ניתן לומר אקלקטי, אך זהו אינו תיאור מדויק ואף הפוך מהמציאות אך פשוט להבנה.

האתה ראג'ה יוגה זהו תרגול המכיל בחובו אלמנטים מסגנונות יוגה שונים. סגנונות אלו בחלקם התפתחו בהודו ובחלק התפתחו במערב. בתרגול ההאתה ראג'ה יוגה קיימת התאמה לתלמיד או לתלמידה העומדים מולי. בין אם זה למצב הרגשי, פיזי, תודעתי או בריאותי.

התשובה הארוכה והמפורטת יותר היא; 

קיימים מספר נתיבים להשגת מטרת היוגה- השקטת התנודות. האחת היא הקרמה יוגה, השנייה היא בהבקטי יוגה, האחרת היא הראג'ה יוגה ויש גם את ההאתה יוגה ואת הראג'ה היוגה. 

רוב סוגי ההאתה היוגה הקיימים כיום במערב התפתחו מאותו המורה- טירומלאי קרישנמצ'ריה  (1888- 1989) שחי בהודו והיה המורה המוכר, המרכזי והמוערך ביותר להאתה יוגה.

מורה זה לימד מספר מורים המוכרים לנו היום במערב, שפיתחו סגנונות יוגה מוכרים ונפוצים; פאטבי ג'ויס (אשטנגה יוגה), דסיקרשר (ויני יוגה), איינגר (איינגר יוגה).

כל אחד מהמורים הללו פגש וספג פן אחר של קרישנמצ'ריה ויחד עם האופי והאישיות של כל אלו מהם, כל אחד פיתח סגנון יוגה שונה ששם דגש על אלמנט זה או אחר בתרגול.

סגנונות יוגה רבים התפתחו משלושת סגנונות אלו ומהם התפתחו מורים רבים ששוב, פיתחו סגנונות יוגה חדשים.

האתה ראג'ה יוגה זהו תרגול המכיל בחובו אלמנטים מסגוננות שונים, כפי שהיה נהוג בתרגול העתיק והקדום. לתרגל לפי הצורך של התלמיד, לפי יכולת התלמיד, לפי עונת השנה או מטרת התרגול. כל תרגול הינו יוגה במידה והוא נעשה בהתבוננות, בקשב ובמודעות.

לקריאה עוד על ההאתה – ראג'ה יוגה